What’s the haps?

Nyt on pari kuukautta uudessa työpaikassa takana, ja se tunne alkaa vahvistua että vaihtaminen oli minulle oikea ratkaisu. Oppimiskäyrä on jyrkässä nousussa ja motivaatio nakuttaa all time high‘ta. Tärkeimmät toiveet ovat toteutuneet eli saan itse vaikuttaa työtapoihini, substanssiosaamiseeni luotetaan ja mua kuunnellaan enkä ole vain yksi tiili seinässä niinkuin viime vuonna tuntui monesti.

Blogi on jäänyt vähän paitsioon edellisen parin kuukauden ajan. Ei ole ollut oikein aikaa ja inspiraatiota kirjoitella, enkä edes viitsi luvata parantaa tapojani, koska se on täysin ilmanpaineen vaihteluista kiinni, koska tuuliviiri kääntyy taas. En ole kuitenkaan lopettamassa säästämistä, pidän edelleen budjettia excelissä, seuraan talousmediaa, sijoitusblogeja, rahapodia ja tätä skeneä yleensäkin. Edes blogia en ole kuoppaamassa, vaan kuukausikatsauksia aion julkaista jatkossakin kunnes saan taas puristettua itsestäni muutakin sisältöä.

Loppuvuodesta 2017 minulle tuli tilaisuus leikata asumiskustannuksiani reippaasti, ja lyhyen mietinnän jälkeen tammikuussa pakkasin kimpsut ja kampsut, ja muutin vanhempaan taloon kauemmas keskustasta. Vuokra leikkaantui 644e -> 229e, järjestely on voimassa vuoden 2018 eli potentiaalinen säästö (muuttokustannukset huomioiden) n. 4500€. Tämä oli 26-vuotisen taipaleeni suurin päätös, jonka olen tehyt 100-prosenttisesti taloudellisita syistä. Tunnen tehneeni jonkun asteisen uhrauksen säästöjen eteen ja näin elvyttäneeni talousbloggaaja-identiteettiäni viime aikaisten harha-askelien jälkeen. Uteliaana odotan, millaiset ovat vaikutukset elämänlaatuun…

Elämäntilanne on tuntunut nyt tasaisen tylsältä, joten olen hakenut jännitystä asuntomarkkinoilta. Vaikka asun nyt halvasti, niin selaan silti asuntoilmoituksia maanisesti ja etsin mediasta vinkkejä, olisiko nyt katastrofaalinen aika ostaa asunto. Remppakuume on myös korkea, ja olen vain pahentanut sitä selailemalla Pinterestiä ahkerasti. ASPin säästötavoite 10k täyttyi, ja hankin lainalupauksen, joten asunnon osto tuntuu jotenkin todemmalta kun voisi oikeasti tehdä ostotarjouksen.

Hiljalleen myöskin katse kääntyy kesään, vaikka työpaikan vaihdon takia ensi kesänä en nautikaan täysistä 4 viikon lomista. Kesä on kuitenkin ihmisen parasta aikaa, ja suunnitelmissa on ainakin yksi lomamatka ja kahdet festarit 🙂

Tällaista on ollut viime aikoina mielen päällä. Fiilis on kaiken kaikkiaan optimistinen tämän vuoden suhteen, melkein pelottaa kun kaikki on niin hyvin. Nyt takaisin lempipuuhaan eli asuntoilmoituksien selailuun. Rrrakastan lauantaiaamupäiviä ❤

Ps. Nyt tuli kyllä niin paljon tunnistettavia yksityiskohtia samaan postaukseen, että moi vaan tutuille 😀

Advertisement

4 thoughts on “What’s the haps?

    1. Asun, mutta en perinteisesti vuokralla vaan enemmänkin talovahtina 😛 otin asunnon juoksevat kulut hoitaakseni, ja omistaja ei vaatinut muuta korvausta.

      Like

  1. Asumisjärjestelysi kuulostaa kyllä taloudellisesti fiksulta ja tilanteeseesi sopivalta: pääset kai irti siitä jos “se oikea” osuu kohdalle? 🙂 Ja aivan mahtava juttu uusi työpaikka jossa viihdyt!!!

    Like

    1. Pääsen toki, vaikka olisi ehkä parempi jos en pääsisi, koska nykyinen järjestely tulee halvemmaksi kuin vastike ja lainankorot -kombo 95 % tapauksista 😀 se voisi suojella hetken huumassa tehdyiltä asuntokaupoilta

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s